Yeni Zelanda Başkenti

Yeni Zelanda başkenti Wellington, ülkenin en büyük ikinci yerleşim yeri olarak bilinmektedir. Okyanusya’da en kalabalık olan başkenttir. Yeni Zelanda’yı oluşturmakta olan Kuzey adasının Güney ucunda yer alarak ülkenin coğrafi merkezine de yakın bir noktada yer almaktadır. Birçok büyükşehirde olduğu gibi Wellington’da kentsel yerleşim birimleri açısından tek bir yönetim birimlerinin sınırları aşmaktadır. Wellington Yeni Zelanda’nın siyasi merkezidir. Parlamento binası ve devlete at olan tüm bakanlık ve de kuruluşlar ülke elçilikleri burada yer alır. Wellington’un kent merkezinde yoğun olarak sanatsal faaliyetler yürütülmektedir. Kafe kültürü, gece yaşamı kendi büyüklüğünde olan diğer kentlere göre daha çok gelişme göstermiştir.

Yeni Zelanda ziyaretinde bulunmak isteyenler, burada Fransa: Yeni Zelanda dil okullarına gidip dilini geliştirmek isteyenler gitmeden önce firmamız aracılığıyla bizlerden bilgi alabilir. Bu yüzden de firmamızın iletişim ve WhatsApp hatlarını kullanabilirsiniz. Yeni Zelanda başkenti olan Wellington’da yaşamak isteyenler de aynı şekilde ilk olarak şehrin özelliklerini ve nasıl gidileceğini ya da nelerin gerekli olduğunu öğrenmelidir.

Yeni Zelanda Başkenti Wellington’un Nüfusu Nedir?

Wellington bölgesinin kent merkezi ve çevre yerleşimlerinin nüfusu 450.000’e yaklaşmaktadır. 2011 yılının nüfus sayımına bakıldığında kentte yaşamakta olan kişilerin %18,5 ‘inin 15 yaş altında olduğu açıklanmıştır. Nüfus sayımına göre yaşayan insanların %85,6’sı Avrupa kökenli, %4,1 ise Maori soyundan gelmektedir. Geri kalan nüfus ise Büyük Okyanus Adaları ve kimi Asya ülkelerinden kente göç edenlerdir.

Wellington Sosyal Yaşam Nasıl?

Wellington yılda ortalama olarak 2 bin saat güneş almakta ve şehir güneyden serin bir hava akımına maruz kalmaktadır. Kent genel olarak bakıldığında ılıman bir hava akımına sahip ve yaz aylarında nadiren deniz meltemleri görülmektedir. Yazlar oldukça sıcak olduğu için buraya gitmek isteyenler hazırlıklı olmalıdır. Kışlar ise anı şekilde soğuk olacağı için su ve rüzgâr geçirmez kıyafetler tercih edilmelidir.

Başkent olmasının yanında Wellington kafe ve restoran bakımından oldukça zengindir. Yeni Zelanda başkenti Wellington’da yapılabilecek birçok etkinlik dikkat çekmektedir. Zengin ve kültürel açıdan çeşitli oluşu da insanları şehre çekmektedir.

 

Gönderiyi Paylaşın

Son Tweetler

Son Yazılar

Mutlu Öğrencilerimize Siz de Katılın ! Hemen Bize Ulaşın !

Hızlı ve güvenilir destek almak İçin,hemen Antik Edu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı İle İletişime Geçin !