İrlanda Patates Kıtlığı

İrlanda patates kıtlığı 1845-1852 yılları arası yaşanmış bir durumdur. Bu kitlesel açlık, göç ve hastalık dönemi olarak tanımlanmaktadır. İrlanda’da ortalama 1 milyon insanın ölümüne sebep olan patates kıtlığı, diğer bir adı ile ‘’Büyük Kıtlık’’ olarak bilinmektedir. Halkın temel gıda maddesi olan patatese bulaşan Phytophthora Infestans Mantarı neden olmuştur. 1845 tarihinde ekilen patateslerin %40’ı, bir sonraki yıl mantar nedeni ile ambarlarda bulunan patatesleri de etkilemiştir. Kolera ve Tifo gibi bulaşıcı olan hastalıklar çok sayıda insanın ölümüne yol açtı. Yetersiz beslenme ve hastalık bir araya geldiğinde İrlanda halkını olumsuz etkiledi. İrlanda hakkında merak edilen her şeyi WhatsApp üzerinden firmamıza sorabilirsiniz.

İrlanda halkının bir kısmı toprak sahibi olmadığı için borçlarını ödeyemedi ve evlerinden çıkmak zorunda kaldı. O dönem de İrlanda halkının toprakları İngilizlere aitti. Bu tarihler arası İrlanda halkı İngilizlere toprak parası ödeyemediği için göç etmeye başladı. Bunun yanı sıra İngiltere’nin Patates Kıtlığı esnasında İrlanda’ya yeteri kadar yardım etmediği, bu sebeple İrlanda’nın bağımsızlık mücadelesinin başlangıcı olduğu savunulmaktadır. İrlanda patates kıtlığı yaşadığı sırasında Osmanlı Devleti yardımda bulundu.

İrlanda Patates Kıtlığı Osmanlı Yardımı

1845 tarihinde İrlanda’da büyük bir açlık sorunu yaşanıyordu. İrlandalılar o dönemde yosun, vahşi hayvan, bulabildikleri kökler, kuru çimen ve çürümüş lahana yaprakları gibi şeyler yemek durumunda kaldı. İrlanda’nın yaşadığı patates kıtlığı gibi daha pek çok soruyu iletişim numaralarımızdan bizlere sorarak öğrenebilirsiniz. Osmanlı Devleti, o dönemler de İrlanda’ya 5 pound yardım yapmaya karar verdi. Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid’in verdiği bu karar ile Osmanlılar dünya genelinde itibar kazandı.

İrlandalılar Osmanlı Devleti’ne olan vefalarını Drogheda kasabası arması üzerine ay yıldız ekleyerek göstermiştir. Türkiye’yi ilk ziyaret eden İrlanda Cumhurbaşkanı Mary McAleese, 2010 tarihinde gelmiştir. İrlanda futbol takımı formalarında yıldız ve hilali hala görmek mümkündür. İrlanda dil okulları ve İrlanda hakkında merak ettiğiniz her şeyi firmamızı arayarak öğrenebilirsiniz.

Patates Kıtlığı Sonuçları

Patates kıtlığı ile İrlanda ve Türkiye arasında güçlü bir bağ kuruldu. Yaşanan kıtlık, İrlanda için büyük bir dönüm noktası olmuştur. Aynı zamanda İrlanda’ca kullanımı azalarak İngilizce konuşulmaya başlanmıştır. Büyük kıtlık sonucunda İrlanda milliyetçiliği yükselmiştir ve Katolik olan halk, Protestan olan kraliyet ailesine karşı kin gütmeye başlamıştır. İrlanda patates kıtlığı ülkede ölüme neden olmuştur.

Gönderiyi Paylaşın

Son Tweetler

Son Yazılar

Mutlu Öğrencilerimize Siz de Katılın ! Hemen Bize Ulaşın !

Hızlı ve güvenilir destek almak İçin,hemen Antik Edu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı İle İletişime Geçin !