1 Yeni Zelanda Doları Kaç TL?

1 Yeni Zelanda doları kaç TL sorusunu genellikle ülkemizden turistik olarak Yeni Zelanda’ya gidecek olan kişiler merak etmektedir.

Öncelikler Yeni Zelanda doları, Yeni Zelanda’nın para birimidir. Aynı zamanda Cook Adaları, Niue, Tokelau ve Pitcairn Adaları’nın para birimidir. Doların simgesi “$” veya gayri resmi olarak “Kivi Doları’dır. Dolar 100 sente bölünmüştür. Yeni Zelanda doları, Yeni Zelanda poundunun yerini alarak 10 Temmuz 1967’de piyasaya sürülmüştür. Pound 1949’da devalüe edilmişti ve yerine iki dolardan bir pound’a (1 pound = 2 NZ$) kadar dolar konuldu.

Dolar, 1973’te 1 ABD$ = 1.43 NZ$ oranında ABD dolarına sabitlendi ve 1985’te dalgalandı. Dolar şu anda yaklaşık 0.60 USD’den işlem görüyor. Yeni Zelanda doları serbestçe dönüştürülebilir bir para birimidir ve ülkeye getirilebilecek veya çıkarılabilecek para miktarı konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur.

Günümüzde 1 Yeni Zelanda doları kaç TL diye merak ediyor olabilirsiniz. Ülkemizdeki ekonomik durumlardan kur çok hızlı eriştiği için muhtemelen bu yazıyı okuduğunuzda bu kur da değişmiş olacak ancak şuan itibari ile 1 Yeni Zelanda doları yaklaşık 1,15 TL’den işlem görmektedir.

Ekonomik Olarak Yeni Zelanda

Yeni Zelanda, Pasifik Okyanusu’nun güneybatısında bir ada ülkesidir. Avustralya’nın yaklaşık 2.000 kilometre (1.200 mil) güneydoğusunda, Tasman Denizi boyunca ve Cook Adaları, Niue ve Tonga’nın yaklaşık 1.000 kilometre (600 mil) doğusunda yer almaktadır. Yeni Zelanda, serbest piyasa ekonomisine sahip gelişmiş bir ülkedir.

Hizmet sektörü, 2013 yılında GSYİH’nın % 63’ünü oluşturarak ekonominin en büyük bölümünü oluşturmuştur. Tarım, ormancılık ve balıkçılık GSYİH’nın %5,9’unu ve imalat sektörü %27,3’ünü oluşturmaktadır. Turizm de 2012 yılında 2,33 milyon ziyaretçi ile önemli bir gelir kaynağıdır. Bunun yanında Yeni Zelanda’nın büyük bir ticaret fazlası vardır. 2013’te 8,3 milyar NZ$’lık bir cari hesap fazlası vardı. Ülke, Asya-Pasifik Ekonomik İş birliği, Trans-Pasifik Ortaklığı ve Dünya Ticaret Örgütü üyesidir.

Ülkemizdeki ekonomik krizden bunaldıysanız ve bu ülkeye giderek orada yaşayıp para kazanmak istiyorsanız tek yapmanız gereken dilinizi geliştirmek. Eğer bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız. Yabancı dilinizi geliştirmek için Yeni Zelanda dil okulları’na kayıt yaptırabilirsiniz. Bunun yanında  iletişim formumuz üzerinden ve WhatsApp üzerinden bize yazarak bilgi alabilirsiniz.

Gönderiyi Paylaşın

Son Tweetler

Son Yazılar

Mutlu Öğrencilerimize Siz de Katılın ! Hemen Bize Ulaşın !

Hızlı ve güvenilir destek almak İçin,hemen Antik Edu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı İle İletişime Geçin !